Okolica

Ponad tysiącletnia historia Chrześcijaństwa tego regionu wraz z jego od zawsze przygranicznym charakterem wywarły niezatarty wpływ na kulturę, gospodarkę, budownictwo i architekturę zarówno sakralną jak i świecką. Na przestrzeni wieków teren Kotliny Kłodzkiej podlegał politycznym, gospodarczym i kulturowym wpływom władców Czech, Polski, Austrii, Prus i Niemiec. Jednocześnie niedostępne, górskie położenie pozwalało pozostać Ziemi Kłodzkiej poza nurtem głównych wydarzeń, dzięki czemu uniknęła ona wielu dramatycznych chwil, których historia nie oszczędzała innym, okolicznym regionom. W związku z tym ziemia ta obfituje dziś w dziesiątki, świetnie zachowanych, wielowiekowych zabytków kultury, tym bardziej interesujących, że poza regionem prawie zupełnie nieznanych. Dodatkowo, niewątpliwą atrakcją Kotliny Kłodzkiej jest jej wspaniała przyroda, dobrze oznakowane szlaki piesze i rowerowe.

 

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych miejsc wartych odwiedzin. Ze swojej strony polecamy odwiedzenie Międzygórza z wodospadem Wilczki, Ogrodem Bajek, oraz sanktuarium Marii Śnieżnej, Kłodzka ze wspaniałą twierdzą i systemem podziemnych labiryntów, Dusznik z Muzeum Papiernictwa, Bystrzycy Kłodzkiej z Muzeum Zapałek, Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.

 

Nie można nie wspomnieć o ciekawych miejscach w Republice Czeskiej. Tutaj w zasięgu godziny jazdy samochodem, polecamy przepiękne miasteczko Kraliky – z Sanktuarium Matki Bożej (tzw. „Czeska Częstochowa”), Muzeum Militariów, Twierdzę Bouda – zachowane w znakomitym stanie system bunkrów z okresu II wojny światowej.

 

Należy dodać, że w zasięgu jednodniowej wycieczki samochodowej dostępne są wspaniałe miasta o niezapomnianym charakterze takie jak Wiedeń, Praga, Pardubice, Hradec Kralove, Wrocław, Brno.

google+